Yazıhane

Yazışmalarda En Çok Yanlış Kullanılan Kelimeler

İletişimde ilk izlenimin önemini hemen tüm iletişim eğitimlerinde duyuyoruz. Uzmanlar işin yazılı iletişim kısmına gelindiğinde de ilk izlenimin en az fiziki iletişimde olduğu kadar önemli olduğunu vurguluyorlar. Nasıl bir giriş yaptığınız ve özellikle ilk iletilerinizdeki yazım tarzınız iletiyi okuyan kişide sizinle ilgili güçlü bir yargı oluşturuyor. Bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki tüyolar tam size göre!

Çalışma hayatında yazılı iletişimi sıklıkla kullanan kişilerle yapılan incelemelerde bu yazışmalara dair en fazla hata yapılan kelimeler belirlenmiş. Yazım hataları aslında sizinle ilgili oluşacak kanının belirleyicilerinden. Gerek kelimelerin doğru kullanımı, gerekse noktalama işaretlerinin doğru kullanımı oldukça önem taşıyor. Yazışmalarınızda yazım hatalarını sıklıkla yapmamanız önemli. Kelimelerinizi doğru ve hatasız kullanmanız ilk izlenimdeki ve iletişimin devamındaki kaderinizin belirleyicilerinden.

Gelin bu kelimelere birlikte göz atalım.

Öncelikle yazışmalarda ikilemeler sıklıkla birlikte yazılıyormuş.

  • Yanlış Kullanımlar: Eldenele – başbaşa – başabaş – gündengüne- birebir
  • Doğru Kullanımlar: Elden ele – Baş başa – Başa baş – Günden güne- Bire bir

Sıklıkla yapılan bu yazım yanlışları eğer karşınızdaki insan yazım diline hakimse sizinle ilgili olumsuz önyargılar oluşturabiliyor.

Unutmayın! Kelimelerinizin gücü doğru anlaşılmanın en etkili yoludur. Kelimelerinizi doğru kullanmaya ve özellikle yazışmalarınızda hatasız kullanmaya özen göstermeniz sizi daha etki sahibi yapmanın önemli bir bileşenidir.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı “Resmî Yazışmalarda Uygulanılacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Kılavuzu 2020”