Kitaplardan Notlar

TED Gibi Konuş

Dünyanın önde gelen markalarının iletişim koçu Carmine Gallo tarafından ve Türkiye’ de ilk basımı 2015 yılında gerçekleşen kitap, dünyanın en iyi beyinlerine göre topluluk önünde konuşmanın 9 sırrına değiniyor.

  1. İçinizdeki ustayı çıkarın
  2. Hikaye anlatma sanatında ustalaşın
  3. Sohbet edin
  4. Bana yeni bir şey öğretin
  5. Ağızları açık bırakan anlar yaratın
  6. Neşelenin
  7. 18 dakika kuralına bağlı kalın
  8. Çoklu duyusal deneyimlerle zihinsel bir resim boyayın
  9. Şeridinizde kalın

Biz de sizlere kitapta dikkatimizi çeken bilgilerden kısaca bahsetmek istedik.

Tutkulu Olun

TED Gibi Konuş kitabının içeriğinde özellikle paylaşmaya değen bir fikir ve bu fikre karşın geliştirdiğiniz tutkunun önemine sıkça değinilmiş. Ustalığı ön plana çıkarmanın sırrı da bu tutkulardan doğuyor. Gerçek tutku ve taklit tutku arasındaki ayrım ikilemi için önerilere de yer verilmiş. Çünkü yazara göre tutku bulaşıcıdır. Fikirler içinse 21. Yüzyılın akçesidir ifadesi de dikkat çekici bir farkındalığa davet ediyor.

“Hikayeler gösterir, aydınlatır ve fikir verir”

Hikaye anlatmanın beyin taramalarında etkili sonuçlar verdiğine dair örneklemeler ve bunun iknanın bileşenleriyle yedirilmesi kitabın bir diğer konusu. Güvenilirlik, mantık ve duygular burada da işliyor. Özellikle de duygular… Hikayeyi anlatırken merak uyandırmak, duygulara hitap etmek ayrıca önemli faktörler. Kitapta hikayelerin gücüne yönelik çokça hikayeye yer verilmesi yazarın söylemlerindeki tezini doğrular nitelikte. Bizler de hikayeleri okudukça içimizde yer ettiğini hissettik.

Prova Yapın

Etkili bir konuşmanın olmazsa olmazlarından biri de prova. Sık prova yapmanın başarıya götüreceği ve ses tonunu ayarlamadan, iletişimi arttırmaya kadar bir çok konuda konuşmacıyı kuvvetlendireceğinden bahsedilmiş. Bakıldığında prova yapmak konuşmacıdaki gerilimi de azaltır ve stres düzeyinin kontrolünde etkili bir silahtır.

Yeni ve Güncel Bilgi Sunun

Ted konuşmalarında sıkça görürüz “insan beyni yeniliği sever” Alışılmadık olan bir unsur izleyicinin dikkatini çeker.

Mizah Kullanın

Beyin mizahı, insan gülmeyi sever. Sunumlarınızda mizah kullanın.

TED ‘in 18 Dakika Kuralı ‘nın sebepleri ve geçerliliği hakkında da bilgilere yer verilmiş. Bu kısımda özellikle “Dinlemek yorucudur” mottosu ön plana çıkmakta. 18 dakikada dünyanın siyasi tarihini bile anlatabilirsin diyen TED bu konuda çokça haklı çıkmışa benziyor.

Bir de TED konuşmalarında TED’in konuşmacılarına gönderdiği 10 Emir’den bahsedilmiş. Bu 10 emir ile ilgili ayrıca yazmaya karar verdik. Fakat bu yazıyı kitap önerisi olarak değil de bir makaleyle aktarmak doyurucu olur diye düşündük. Buna bir de kendi seçkimizden oluşan TED konuşma önerilerini eklemeyi planladık.

Ted Gibi Konuşmak kitabı etkili konuşmak, etkili sunum yapmak isteyenler için güvenilir bir başucu kaynağı ve bizce bu konuda yazılmış en iyi kitaplardan biri. Siz de etkili konuşmaların dünyasında gezinmek istiyorsanız önerimizdir.