Yazıhane

Konuşmada Etki Bırakan Araçlar

İnsanları en çok korktukları şeyler ile ilgili yapılan araştırmaları irdelediğimizde bunların hatırı sayılır bir kısmında “topluluk önünde konuşmak”  en ön sıralarda çıkmakta. Uçak korkusu, karanlık korkusu, böcek korkusu, ölüm korkusu, yükseklik korkusu gibi birçok korkunun arasında üst sıraları zorlaması ne kadar manidar değil mi? Bu yazımızın konusu Konuşmada Etki Bırakan Araçlar.

Eğer ki zaman zaman sizler de “topluluk önünde konuşmak” olarak adlandırılan bu korkudan muzdaripseniz bununla ilgili yapabilecekleriniz irdelenmeye değer. Eğitim tecrübelerimizde özellikle de sunum becerileriyle ilgili eğitimlerimizde katılımcılarımıza uygulama yaptırırken birçoğunun bu çekinceden dolayı hayal ettikleri sunumları gerçekleştiremediğini gözlemliyoruz. Terleme, hiç hareket etmeme, yerinde duramama, kekeleme, kızarma, titreme, ani boğaz kuruması, nefessizlik hissi gibi durumlarla kendini gösterdiğini de sık gözlemlemekteyiz.

Bunların bir kısmı gerçekten fizyolojik olsa da büyük bir çoğunluğunun yetersiz hazırlıktan kaynaklandığını söylemek mümkün. Kişiler genellikle yeterince hazır olmadıklarında bu gibi durumlarla karşılaşmaktalar. Dolayısıyla reçetenin ilk ilacı hazırlık aşamasının verimli geçirilmesi olarak yazılabilir. Kendimizi hazır olduğumuz zamanlarda daha rahat hisseder ve ifade edebiliriz.

Bir diğer etken bilginin tam olmaması ve bunun yarattığı kaygı durumları. Sadece bilgi başlı başına yetmiyor. Bu bilgiyi yeterli miktarda prova etmek gerekiyor. Planlamalarınızda prova için büyük bir yer ayırmanızı önemle tavsiye ederiz. Prova hayat kurtarır!

 “Konuşmada Etki Bırakan Araçlar”

Ön şartlarınız tamamsa konuşma esnasından kullandığınızda sizi diğer konuşmacılardan farklı kılabilecek özelliklerden bahsedebiliriz.

Hikâyeler Anlatın: Anlatacağınız hikâyeler karşınızdaki insanların zihninde olayı canlandıracağından etkili bir araçtır. Tabii sadece hikâyenin etkili olması başlı başına yeterli değildir. Bunun yanına doğru tonlamalar, doğru beden dili ve doğru konuşma hızını eklemekte fayda var. Hikâye seçerken önemli bir detay mevcut.  Hikâyenizin kuyruğunun anlattığınız konuya değmesi gerekiyor. İnsanlar bu bağlantıyı kuramadıklarında konunuz etkisini kaybedecektir. Hikâyeler kadar anılar ve yaşanmışlıklar da konuyla ilintili olduğunda benzer etkiyi yapabilmektedir.

Etrafınızda kötü fıkra anlatan birileri var mı? Eğer varsa çok şanslısınız. Ne yapmamanız gerektiğini biliyorsunuz!

Alıntılar Kullanın: İnsanların çoğu toplum tarafından kabul edilen ve örnek gösterilen kişilerin sözcüklerini delil kabul ederler. Bu bağlamda doğru alıntılar katılımcılarınız adına ikna yönteminiz olabilir.

Somut Örnekler – Analizler  Kullanın: Katılımcılar somut örnekler duymak isterler. Bazı katılımcılarınız ise örneklemelerin kendi kültürlerini yansıtmasını isteyebilir. Bu gibi durumlarda çift taraflı düşünüp her iki senaryoyu da planlayabilirsiniz.

Espriler: Özellikle espri yapın yazmadım başlığa. Bunun sebebi herkesin espri yeteneğinin olmaması. Kişiselleştirilmemiş ve ayrıştırıcı olmayan akıllı espriler her zaman etki yaratır. Yapabiliyorsanız +1 daha…

Samimiyet: Konuşmalarınızdaki samimiyet daha çok dinlenilmenizin anahtarıdır. Konuşmacıya karşı duyulan samimiyet ve güven neredeyse yolun yarısı eder.

Merak Uyandırın: Konuşmalarınızda zaman zaman merak uyandırmak katılımcıların sizinle daha fazla kalmasına olanak sağlayan etkili araçların başlarında gelir. İlgiyi çekmenin ve dağıtmamanın etkin yöntemlerinden biridir. Merak, insanların bir noktadan diğer noktaya geçmesini sağlayan köprüler gibidir.Uyandırılan merak doğru noktada sonlandırılmalı ve zincirin diğer halkasında başka bir merak öğesine dikkat çekmelidir.

Göz Teması Kurun: Ölçülü göz temasları konuşmanızın tamamlayıcısıdır. Sadece ağzınızdan çıkan sözler dinlenilmeniz için yeterli değildir.Beden dilinizi ve bakışlarınızı da doğru kullanmanız gereklidir.

Dahil Edin: Ortam ve konsept uygunsa katılımcılarınızı konuşmanıza dâhil edin. Kişileri konuya dâhil ederken olabilecek tüm yaklaşımları hesaba katın. Bazı insanlar zorlayıcıdır.

Duraksamalar: En can alıcı yere geldiğinizde biraz frene basın ve sessizliğe izin verin. Gizemi ve etkiyi artıracaktır.

Tebessüm:  Samimiyet ve içtenlikle birleştiğinde leziz bir tatlıdır.

İşte bunlar sizin yıldızlarınızdan bir kaçı…

Dünyaya hitap edecekseniz onlara bulutları değil, yıldızları göstermelisiniz. (Volkan Durak)